Główne rodzaje kasków motocyklowych

Kasków motocyklowych jest na rynku bardzo wiele. Różnią się nie tylko wyglądem, ale również najważniejszymi parametrami. Biorąc pod uwagę fakt, że kask to jeden z kluczowych elementów wyposażenia motocyklisty, zapewniający mu bezpieczeństwo, prawidłowy dobór modelu i właściwości ma w tym przypadku niemałe znaczenie.

Wybór odpowiedniego kasku motocyklowego zależy nie tylko od preferencji motocyklisty, ale również specyfiki jazdy na motocyklu. Warto poznać więc podstawowe rodzaje kasków motocyklowych.

Klasyfikacja kasków motocyklowych

  • Kaski integralne (tzw. zamknięte). Najbardziej popularne i najczęściej wybierane przez motocyklistów, dlatego też w tej kategorii mamy największy wybór produktów. To bardzo uniwersalny kask, który może być stosowany zarówno podczas jazdy na co dzień, jak i rekreacyjnej czy turystycznej.
  • Kaski szczękowe. Charakterystyczny jest w nich mechanizm podnoszenia i opuszczania przyłbicy, dzięki której nie musimy za każdym razem zdejmować z głowy kasku do wykonania najważniejszych czynności w drodze. To optymalne rozwiązanie w szczególności dla osób, które przejeżdżają na swoim motocyklu odległe trasy, np. w celach turystycznych. Niektóre kaski szczękowe posiadają dodatkowe udogodnienia w zakresie podnoszonej przyłbicy. Przykładowo, na szybie głównej może znajdować się specjalna nakładka przeciwsłoneczna. Niekiedy ten rodzaj kasków wyposażony jest w dodatkową szybkę, która pozwala na jazdę z podniesioną przyłbicą podczas niewielkiej prędkości (np. w korkach).
  • Kaski otwarte (typu jet). Stosowane głównie w przypadku jazdy na skuterach i motorowerach, ponieważ sprawdzają się w przypadku niewielkich prędkości. Nie są obudowane, stąd ich nazwa. Zapewniają też nieco niższy poziom ochrony w porównaniu z kaskami integralnymi czy szczękowymi. Nie są więc przeznaczone do jazdy na mocnych motocyklach.
  • Kaski cross/enduro. Cechują się nieco inną budową niż standardowe kaski motocyklowe. W większości przypadków nie posiadają szybki (poza niektórymi modelami), dlatego też niezbędne jest zakładanie specjalnych gogli podczas jazdy. Wyróżniają się stosunkowo długą szczęką, zapewniającą odpowiednią wentylację, a jednocześnie chronią przed przedostawaniem się do wnętrza kasku pyłów, błota, piasku, kurzu itp.

Komentarze

Zostaw komentarz

Top