Główne rodzaje motocykli do różnych zastosowań

Rodzajów motocykli jest wiele. Różnice można zauważyć już na pierwszy rzut oka, ponieważ ujawniają się one w wyglądzie pojazdów. Przede wszystkim jednak klasyfikacji dokonujemy ze względu na zastosowanie motocyklu.

Podział motocykli ze względu na przeznaczenie

  • Motocykle sportowe. W tej kategorii należy zwrócić uwagę przede wszystkim na tzw. ścigacze, które wybierane są przede wszystkim przez miłośników prędkości. Cechuje je stosunkowo niewielka masa, aerodynamiczna budowa oraz twarde zawieszenie. Charakterystyczna dla ścigaczy jest również pozycja jeźdźca, tzw. skulona. Te motocykle nadają się głównie do zastosowań sportowych, raczej nie nadają się do jazdy w codziennych warunkach.
  • Motocykle turystyczne. To jednoślady przeznaczone dla miłośników dalekich podróży. W przeciwieństwie do ścigaczy zapewniają stosunkowo komfortową jazdę wraz z pasażerem. Pozwalają również na zabranie ze sobą sporej liczby bagażu, gdyż są wytrzymałe na ewentualne obciążenia.
  • Motocykle naked-bike. Określane mianem nagich motocykli to jednoślady bardzo często spotykane na naszych drogach. Nie posiadają przedniej szyby ani owiewek przy silniku. Są proste w swojej stylistyce i uniwersalne. Najczęściej wybierane bywają przez początkujących motocyklistów. Umożliwiają stosunkowo wygodną jazdę, ale przy raczej mniejszych prędkościach (przy dużych prędkościach jazda może być uciążliwa).
  • Cruisery. Są to tzw. krążowniki, czyli jedna z odmian motocykli turystycznych. Wyróżniają się bardzo charakterystycznym, klasycznym wyglądem. Cechuje je niskie siedzenie, wydłużona ku tyłowi kierownica, widlasty silnik oraz wiele dodatkowych elementów. Charakterystyczna jest również dość masywna, niekiedy wręcz monumentalna sylwetka.
  • Choppery. Wyróżniają się niskim siedzeniem, kołami umieszczonymi daleko od siebie i wysoką kierownicą. Ten rodzaj motocyklu spopularyzowany został przez film “Easy Rider”.
  • Motocykle off-road. W tym przypadku mamy do czynienia z bardzo pojemną kategorią. Ogólnie można określić ten rodzaj jako motocykle przeznaczone do jazdy w wymagających warunkach terenowych. Są stosunkowo lekkie, poręczne, wytrzymałe. Wyróżniają je duże opony.

Chcesz wkroczyć do świata motocykli Kawasaki. Odwiedź autoryzowany salon motocykli w Krakowie i sprawdź, który rodzaj tych fascynujących jednośladów najbardziej przypadnie ci do gustu.

Komentarze

Zostaw komentarz

Top