Jak jeździć bezpiecznie na motocyklu?

Bezpieczeństwo motocyklisty zależy nie tylko od umiejętności jazdy, ale i szeregu innych czynników. Na niektóre z nich mamy realny wpływ, m.in. nasz styl jazdy, zastosowane akcesoria ochronne, skupienie, jednak jest też wiele niezależnych od nas kwestii, m.in. zachowania innych uczestników ruchu drogowego. Ignorowanie kwestii bezpieczeństwa to nieodpowiedzialne podejście. Znacznie lepiej wziąć sprawy w swoje ręce ograniczając ewentualność przykrych konsekwencji do minimum.

Najważniejsze zasady bezpiecznej jazdy na motocyklu

  • Bądź widoczny podczas jazdy

To jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na podniesienie poziomu bezpieczeństwa podczas jazdy na motorze. Sprawdzą się przede wszystkim elementy odblaskowe na odzieży motocyklowej. Oczywiście można też założyć zwykłą kamizelkę odblaskową. Warto też postawić na kask motocyklowy w jaskrawym kolorze, który będzie znacznie lepiej widoczny z odległości niż czarny.

  • Wybierz solidną odzież motocyklową

Chociaż podczas jazdy na motorze obowiązkowe jest tylko zakładanie kasku, to jednak odpowiednia kurtka, rękawice, spodnie i buty mogą w dużym stopniu wpłynąć na podniesienie naszego bezpieczeństwa. Obecnie na rynku możemy znaleźć szeroki wybór odzieży motocyklowej wyróżniającej się dobrymi parametrami w różnych cenach, dlatego też każdy znajdzie coś dla siebie.

  • Cały czas podnoś swoje umiejętności

Technika jazdy ma bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. Nie należy unikać zdobywania kolejnych umiejętności i wiedzy pod okiem profesjonalnych instruktorów. Warto też kierować się sugestiami bardziej doświadczonych kolegów. Oni często są w stanie zwrócić uwagę na nasze błędy, których sami do tej pory zupełnie nie zauważaliśmy.

  • Dbaj o swój motocykl

Dobry stan techniczny motocyklu także może zapewnić nam większe bezpieczeństwo na drodze. Należy więc wykonywać regularne przeglądy w profesjonalnych serwisach, ale i samodzielnie sprawdzać, czy nasz pojazd nie boryka się z jakimś defektem. Należy sprawdzać ciśnienie w oponach, stopień ich zużycia, stan zawieszenia itd.

  • Zdrowy rozsądek - zabieraj go na każdą przejażdżkę

Zdrowego rozsądku nie zastąpi ani najnowocześniejszy model motocyklu, ani solidny kask, ani odzież odblaskowa. Nawet wybitne umiejętności nie pomogą, jeśli zabranie nam wyobraźni i odpowiedzialności. Podczas jazdy odpowiadamy nie tylko za siebie, ale i za innych uczestników ruchu drogowego. Wiele niebezpiecznych sytuacji na drodze jesteśmy w stanie przewidzieć, warto więc wcześniej im przeciwdziałać. Podczas jazdy zawsze należy zachować czujność. Co więcej, podczas dalszych podróży trzeba wykonywać regularne przerwy. Co jakiś czas należy zdjąć kask. Warto również zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Na motor zawsze powinniśmy wsiadać z pewnością, że czujemy się dobrze, więc w przypadku każdej sytuacji drogowej zachowamy trzeźwość umysły i będziemy w stanie szybko zareagować.

Komentarze

Zostaw komentarz

Top