Jakie funkcje spełnia kask motocyklowy?

Kask to jeden z najważniejszych elementów chroniących motocyklistę. Co więcej, za jazdę bez kasku na motorze grozi nam mandat. Jeśli więc nie przekonują nas względy własnego bezpieczeństwa, zdecydowanie powinniśmy założyć go, jeśli nie chcemy uszczuplić własnego budżetu.

Najważniejszą funkcją kasku jest ochrona głowy motocyklisty. Oczywiście wiele osób ma własne teorie na temat tego, w jakim stopniu kask jest w stanie uchronić człowieka w razie wypadku. Bez względu na indywidualne teorie czy doświadczenia jedno jest pewne - jeśli zależy nam na własnym bezpieczeństwie solidny, dopasowany i wygodny kask z całą pewnością nie zaszkodzi, a może pozwolić nam uniknąć groźnych konsekwencji - zdrowotnych i prawnych.

Podstawowe zadanie kasku motocyklowego

Na rynku dostępne są różne kaski motocyklowe, ale podstawowa funkcja każdego z nich jest jedna - ochrona głowy w razie wypadku, w przypadku kontaktu człowieka z asfaltem, samochodem, innym motocyklem lub każdym innym elementem, który mógłby przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu. Każdy kask przed dopuszczeniem do sprzedaży musi otrzymać pozwolenie na użytkowanie oraz niezbędne atesty. W związku z tym kaski przechodzą wiele wcześniejszych testów, podczas których sprawdzana jest ich trwałość i zdolność zapewniania bezpieczeństwa w przypadku wstrząsów, uderzeń czy wypadków drogowych.

Konstrukcja każdego kasku powinna być tak zaprojektowana, by w przypadku ewentualnego zderzenia z podłożem czy innym przedmiotem, siła uderzenia została rozłożona równomiernie po całej powierzchni. Współcześnie kaski produkowane są z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii i nieustannie wprowadzane są nowe testy jakościowe w celu zapewniania motocyklistom maksymalnego bezpieczeństwa.

Oczywiście nie ma jednoznacznego potwierdzenia, że im kask droższy, tym z całą pewnością będzie lepszy. Oczywiście dobrej jakości kasku nie kupimy za kilka złotych, co nie zmienia faktu, że wybierając idealny produkt, zawsze należy kierować się przede wszystkim parametrami, zwracając uwagę na atesty, potwierdzające bezpieczeństwo.

Komentarze

Zostaw komentarz

Top