Najważniejsze parametry przy zakupie skutera

Coraz więcej osób decyduje się na zakup skutera. Te jednoślady oferują nam wiele możliwości, szczególnie w przypadku poruszania się po mieście. To skuteczny kompromis pomiędzy rowerem a samochodem. Mogą być wykorzystywane do codziennego poruszania się po miejskiej przestrzeni.

Na co zwracać uwagę, wybierając skuter?

W pierwszej kolejności warto określić moc skutera. Zastanów się, do jakich celów najczęściej będziesz go używać. W przypadku jednośladów o mocy 50 ccm standardowo osiągana prędkość to ok. 40/45 km/h. Główną zaletą takiego skutera jest stosunkowo niewielkie gabaryty, co pozwala na płynne poruszanie się w ruchu ulicznym. Jeśli jednak chcesz jeździć nieco szybciej, np. podczas wycieczek za miasto, powinieneś zdecydować się na skuter 125 ccm, który lepiej radzi sobie na dłuższych trasach. Trzeba jednak liczyć się z tym, że będzie on również nieco większy i cięższy, a więc i nieco bardziej kłopotliwy w codziennym zastosowaniu. Na rynku dostępne są również tzw. skutery sportowe, które osiągają nawet 500 ccm.

Kolejna kwestia to rodzaj silnika. W tym przypadku mamy do czynienia z silnikami spalinowymi, elektrycznymi lub hybrydowymi. Dobór silnika zależy przede wszystkim od kwestii praktycznych, późniejszej łatwości w naprawie, a także względów ekologicznych.

Jeśli już wybierzesz interesującą cię moc i rodzaj silnika, powinieneś też uwzględnić szereg innych parametrów, takich jak np. wielkość kół (im większe koła, tym większa stabilność na drodze), hamulce (najskuteczniejsze są hamulce tarczowe), masa pojazdu, pojemność zbiornika paliwowego. Warto też zastanowić się nad możliwością rozbudowania skutera poprzez uzupełnienie go w dodatkowe wyposażenie.

 

Komentarze

Zostaw komentarz

Top